سفارش تبلیغ
صبا ویژن

مسوول اصلی مسجد امام جماعت است

 

امام جمعه تهران همچنین در خطبه اول نماز جمعه تهران به فرا رسیدن هفته مساجد اشاره کرد و با تاکید بر اینکه نباید از مساجد

استفاده غیر الهی کرد گفت: "خدای نکرده نباید از مساجد به عنوان یک دکان استفاده شود چرا که مجلس فضای اخلاص و جایگاه تقرب است، باید اهداف تاسیس مساجد محفوظ بماند و مساجد از آلودگیهای مادی و معنوی پاک باشند و نباید اجازه داد کسانی از مساجد استفاده سیاسی یا مادی کنند".


‏آیت الله هاشمی رفسنجانی عنوان کرد: "زیبنده نظام اسلامی نیست که بسیاری از روستاها و محله ها، مسجد نداشته باشند و اینکه در حکومت اسلامی روستاها ومحله‌ها مسجد نداشته باشند تناسبی با اهداف نظام ندارد".‏وی در عین حال تاکید کرد : "اینکه در یک محله چند مسجد نزدیک به هم وجود داشته باشد نشان می‌دهد که مدیریت تنظیم جغرافیای مساجد حتی بعد از انقلاب شکل مناسبی ندارد".
‏رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: "بدتر از همه این است که مسجد داشته باشیم اما امام جماعت نباشد که جای تعجب دارد، با وجود این همه روحانی، مساجدی باشند که امام جماعت نداشته باشند، در حالی که امام جماعت مرجع بسیار مهمی در محلات است". ‏وی با تاکید بر قداست معنوی مسجد نیز گفت: "از لحاظ معنوی مسجد آن‌قدر بالا است که انسان‌های مست و انسان‌هایی که هنوز غسل نکرده‌اند نباید پا به آن بگذارند، همچنین قرآن منع کرده که مشرک نباید متولی امور مسجد باشد و تاکید دارد بر این‌که افکار آلوده در مسجد جایی ندارد و قداست مسجد آن‌قدر بالاست که خداوند کسانی را به نحوی مانع از حضور مردم در مساجد می‌شوند، ظالم خوانده و عذاب الیم را برای آنان در نظر گرفته است".
‏خطیب نماز جمعه تهران در بخش دیگری از این خطبه‌ با تاکید بر آموزش و تعلیم و تربیت در مساجد گفت: "در گذشته مدارس دینی بر محور مسجد شکل می‌گرفتند و کسانی که آموزش می‌دادند خود را وامدار مساجد می‌دانستند، مانند دانشگاه الازهر که از مسجد شکل گرفت اما پس از گذشت مدتی در تاریخ می‌بینیم که رفته رفته مدارس و دانشگاه‌ها از مساجد جدا شدند و حتی حوزه‌های علمیه نیز فارغ از مساجد شکل گرفتند. اما مساجد باید پایگاه علوم اسلامی و دینی و آموزش عمومی و تربیتی باشد پس از انقلاب متاسفانه آن‌چنان که باید و شاید به گسترش مساجد توجه نشد و برخی از مساجدها حتی امام جماعات ندارند در حالی که هر منطقه باید یک امام جماعت داشته باشد. بعید است که امکانات نداشته باشیم؛ بنابراین باید امکانات ارائه شود".‏وی به تعدد مساجد در کشور ترکیه اشاره کرد و گفت: "با این‌که ترکیه کشوری لائیکی است و مذهب حاکم ندارد، اما در روستاهای آن مساجد زیاد هستند و هر کدام امام جماعت دارند. در کشور ما نیز باید روند نیرومندی برای گسترش مساجد شکل بگیرد".‏وی تاکید کرد: "متاسفانه دخالت‌های برخی نهادها در مساجد مشکلاتی را ایجاد کرده با این‌که صاحب اداره مساجد امام جماعات هستند، نباید اجازه داد عده‌ای استفاده‌های سیاسی و مادی از مساجد ببرند. برخی نهادها مسوولند، اما مسوول اصلی مساجد امام جماعات هستند و باید آموزش ببینند یعنی در حد مدیریت مسجد و هرجا که مسجدی نیست باید بنا شود و دخالت نهادها و اشخاص بی‌مسوولیت نیز بر آن کاهش یابد".‏

5/2/1388


» نظر